Xp Çözüm Önerileri

ıÜüWİNDOWS XP DURUM ÇUBUĞU

Windows XP kullananlar bilirler, explorer için olan durum çubuğu (status bar) sürekli olarak kaybolur ve her seferinde yeniden görünür yapmamıza rağmen yine de explorer’i yeniden başlattığımızda kaybolmuş buluruz. Eğer bu durumun önüne geçmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

- Sadece bir tane explorer penceresi açık iken menüden ‘View - Status Bar’ diyerek durum çubuğunu gözükür yapıyoruz.

- CTRL tuşuna basılı tutarken köşedeki kapama tuşuna basarak expolorer’ı kapatıyoruz.

- Daha sonra Windows Explorer’ı açıyoruz (Start - Programs - Accessories - Windows Explorer)

- ‘View - Status Bar’ diyerek durum çubuğunu görünür yapıyoruz.

- ‘Tools - Folder Options - View’ tabından ‘Apply to all folders’ tuşuna basarak bu özelliğin tüm dizinlere uygulanmasını söylüyoruz.

Ok dedikten sonra işlem tamamlanmış oluyor.

Ufak da olsa sinir bir durumu ortadan kaldırmış olmanın zevkini duymanızı hissedebiliyorum.“İyi çalışmalar …

PROBLEMLERİN EN BÜYÜGÜ

Windows XP ve 2000 standart olarak ACPI modunda kurulurlar ve kartlara da kaynakları bu şekilde dağıtırlar. Kimi kullanıcılar için bu bir çakışma gibi görünse de bu durum normaldir ve çakışmadan çok bir paylaşma olarak algılanmalıdır. Problem yaşayanlar olsa da çoğu zaman kaynaklar problemsiz paylaşılır ve kartlar genelde IRQ9`u kullanırlar, bazen de IRQ11`i. Bu tek başına kullanılan IRQ aslında 15`ten sonraki 255 adet sanal IRQ için bir köprüdür ve bu sanal IRQlar özellikle de çok işlemcili sistemler için gereklidir.
Anakartınızın veya diğer kartlarınızın BIOS`larında ya da sürücülerinde ACPI desteği ile ilgili sorunlar varsa ACPI düzgün olarak çalışmayabilir ve bu da sisteminizde sorunlara sebep olabilir. Kartlarınızın ACPI desteği sorunsuz olsa bile bazı durumlarda ACPI sorunsuz olarak çalışmayabilir ve sisteminizin stabilitesi bozulabilir. Bu durumda kartlarınızı söküp BIOS`unuzu resetledikten sonra (bu işlem BIOS`taki IRQ dizilim tablosunun sıfırlanması için gerekli) kartlarınızı teker teker değişik slotlarda deneyerek sorunsuz çalışan bir kombinasyon keşfetmeniz gerekebilir. Anakart kitapçığınızdan hangi PCI slotlarının aynı kaynakları paylaştığını öğrenerek sorun çıkaran kartları farklı kaynaklar kullanan bağımsız slotlara takmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem işe yaramazsa ya da bunlarla uğraşmak istemezseniz sisteminizi eski APM modunda çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için:

1. Kurulum CDsini kullanarak sistemi açın ve kurlum seçeneklerinden Upgrede`i seçin.

2. Setup is inspecting your computer’s hardware configuration yazan ekran geldiğinde F5 tuşuna basın ve seçeneklerden Standart PC olanı seçip kuruluma devam edin.

Bu yöntemle yüklü programlarınızı ve bilgilerinizi kaybetmeyeceksiniz. System Properties kısmından System için olan sürücüyü değiştirerek de aynı şeyi yapabilirsiniz ama bu durumda Windows donanım değişikliklerini tam olarak algılayamayıp (ACPI ve APM modlarında kaynakların tabloları farklıdır) büyük ihtimalle sisteminizin çökmesine neden olacaktır.

Sisteminizi yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir.
HİBERNATE KULLANIMI

Hibernate modunu sorunsuz olarak kullanabilmeniz için sistemizdeki bütün donanımlar
ACPI uyumlu ve sürücüleri de WHQL sertifikalı olmalı. Buna rağmen Hibernate modu eskisi gibi çalışmıyorsa bunun sebebi bu moda geçerken oluşturulan ve daha sonra da sistem açılırken sistemi eski haline getirmek için tekrar kullanılan, sabit diskinizin ana dizininde gizli halde bulunan hiberfil.sys adlı dosyadaki bir aksaklık olabilir. Bu dosyanın büyüklüğü RAM miktarınıza eşittir ve bu dosyada RAMinizin bir kopyası saklanır. Bu dosya Hibernate moduna her geçildiğinde güncellenir ama bu dosyada bir hata oluşursa eskisi gibi güncellenemez ve sürekli hataya sebep olur. Önce Hibernate modunu iptal edin ve daha sonra da bu dosya silinmezse kendiniz silin. Hibernate modunu tekrar aktif hale getirip eskisi gibi kullanabilirsiniz artık.

SCANDİSK İLE İLGİLİ BİRAZ BİLGİ

Eğer sisteminiz kapanırken bir hata oluştuysa ya siz Scandiski çalıştırmak istediyseniz Windows bir sonraki açılışında Scandiski çalıştırır ama çalıştırmadan önce on saniye bekler ve bu sürede bir tuşa basarak Scandiskin çalışmasını iptal edebilirsiniz.
Bu süreyi kısaltmak için komut satırını açın ve CHKNTFS/T:4 yazın. 4 yerine saniye cinsinden istediğiniz başka bir değeri de yazabilirsiniz. Diğer seçenekleri de CHKNTFS/? yazarak görebilirsiniz.

SİSTEM RESETLEMESİNE BİR ÖNLEM

Windows XP bir sistem hatası oluştuğunda kendini otomatik olarak baştan başlatır. Bu durum hatanın kaynağını öğrenip üstüne gitmek isteyen kullanıcıların pek de hoşuna gitmez. Bunu engellemek için System Properties/Advanced/Startup and Recovery bölümündeki Settings düğmesine tıklayın ve açılan sayfada System failure altındaki seçeneklerden Automatically restart yazanı iptal edin. Böylece Windows baştan başlamak yerine hepimizin alışık olduğu o meşhur mavi ekranı getirir karşınıza sorun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MESSENGER A ÖZEL

Çoğu kişinin kullanmadığı MS Messenger görev çubuğuna yerleşiyor ve sinir bozucu bir
şekilde Program Ekle/Kaldır bölümünden kaldıramıyorsunuz. Her sistemi açışınızda görev
çubuğuna yerleşen MSN Messenger’dan kurtulmanın bir yolu var:

Başlat–> Çalıştır.

Ekrana gelen kutucuğa:

RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove

yazın.

Her zaman tanıdık gelen Ağ Problemi

Windows 2000′de ağ’a üzerindeki sürücülere bakacakken, sebebsiz yere Scheduled Tasks’a
( Zamanlanmış Görevler) bakılıyordu. Bu sorun Windows XP’de de devam ediyor. Bu sorunu
çözmek için aşağıdaki işlemleri yapın. Bu işlem ile birlikte network iletişiminde hızlanma
da olacak.

1. Regedit’i açın. ( Başlat - Çalıştır - Regedit )
2. HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace
yolunu bulun.
3. {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} isimli anahtarı bulun.
4. Bu anahtara sağ tuş tıklayın ve silin.

FLASH 6.0 YÜKLEME VE ÇALIŞTIRMADAKİ SORUNLAR

Windows XP kullanıcılarının bir kısmının karşılaştığı bu sorun ciddi sayılabilir. Macromedia Flash Player 6.0′ın yüklenmemesinden dolayı, flash animasyonlar içieren sitelerdeki Flash animasyonların bazıları ya hiç görüntülenmiyor, ya da çok geç görüntüleniyor. Flash Player 6.0 öncesi için optimize edilmiş flash animasyonlarında sorun çıkmıyor fakat güncel WWW sitelerde hep yeni flash animasyonlar kullanılıyor.

Bu sorunun sebebi, Windows XP. Windows XP ile varsayılan olarak Flash Player 5.0 geliyor. Ve Flash Player’ı kontrol eden dosya (swflash.ocx) işletim sistemi tarafından korunuyor ve Macromedia’nın sitesinden Macromedia Flash Player 6.0′ı yüklemeye çalıştığınızda yüklenme onayı isteyen pencere çıkmıyor ve yükleniyor gözükmesine rağmen, Flash Player 6.0 hiç bir zaman yüklenmiyor. Bu soruna çözüm bulmak için birkaç işlem yapmak gerekiyor. Şu adımları takip edin:

Başlat -> Ara. Arama kutucuğuna flash.ocx yazın ve aratın. Karşınıza 3 adet dosya gelecek. 2 tane flash.ocx dosyası ve bir tane swflash.ocx dosyası. Bu 3 dosyayı da silin. Ya da buraya tıklayarak çekeceğiniz dosya buişi otomatik olarak yapacaktır.
Başlat -> Ara. Arama kutucuğuna swflash.ini yazın ve bulunan dosyayı silin.
Bu işlemleri yaptıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra Macromedia’nın sitesinden Flash Player’ı yükleyebilirsiniz.

Eğer sorun bundan kaynaklanmıyorsa, sisteminizde bulunan pop-up ya da banner engelleyici programlar, flash animasyonların gösterimini engelliyor olabilir. Bu tarz programların özelliklerine girerek Animasyonları engelle gibi ayar bulunuyorsa, bunu iptal etmek işe yarayacaktır.

MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK : XP

Hoş değil: Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri 1 e ayarlanmadığı sürece
böyle devam eder . Windows Updatesırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerinkarşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsNTCurren tVersion altında RegDone değerine çift tıklayın Çıkan kutuya 1 değerini girin

OYUNCULARA BİR ÖNERİ

Eğer yaptığınız bütün ayarlara rağmen OpenGL modunda oyunlar klavye ve fare komutlarınıza yavaş tepki veriyorsa bunun sebebi DirectSound olabilir. Özellikle bir ara sıkça kullanılan Creative Vibra128 ses kartlarını Windows XP`de çalıştırırken DirectSound zaman zaman sorun çıkarabiliyor. Öncelikle sürücü güncellemesi yapmayı deneyin, işe yaramazsa sorunu çözmek için Sound Acceleration seçeneğini iptal etmeniz gerekebilir. Bunun için:

1. Start/Run`a bastığınızda açılan pencereye dxdiag.exe yazıp entera basarak DirectX Diagnostic Tool programını çalıştırın.

2. Sound bölümüne gelip Sound Acceleration seçeneğini iptal edin.

İkinci işletim siseminden sıkılanlara bir çözüm

Boot Manager’ı düzenleyelim: Öncelikle boot.ini gizli bir dosya olduğu için görebilmemiz için şu adımları takip edin. Explorer’rı açın, daha sonra Araçlar -> Klasör seçenekleri -> Görünüm’e gelin. Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretledikten sonra tamam diyerek çıkın. Artık boot.ini görebilirsiniz.

C sürücünüzde ki boot.ini dosyasını açmak için Not defteri yada başka bir text editörü kullanın. Sisteminizde hem Win98 hem de WinXP olduğunu varsayalım buna göre boot.ini dosyanızın içeriği buna benzer olacaktır.

[boot loader] timeout=30 default=C: [operating systems] C:=Microsoft Windows multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect

*timeout=30* –>Boot menünün ekranda kaç saniye kalacağını gösteriyor

default=C:\ –>Default olarak seçili işletim sistemi Aşağıdakiler ise Boot Menüde bulunan işletim sistemleri seçenekleri C:=Microsoft Windows multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect

Şimdi biz C’de Win98′i kaldıcağımızı ve sadece WinXP kullanacağızı düşünelim. Buna göre boot menü aşağıdaki gibi olacaktır.

[boot loader] timeout=0 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS=Microso ft Windows XP Professional /fastdetect

timeout=0 yapmamın nedeni nasıl olsa seçecek başka işletim sistemi yok

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)WINDOWS ise D sürücümüzdeki WinXP’nin yol tanımı Böylece boot menü düzenleme işlemimiz tamam oluyor.

2-)Yer açmak için dosyaları kaldıralım. Eğer Windows98, primary bölümde olmasaydı rahatça formatlayabilirdik ama WinXP’nin boot işlemi için gerekli bazı önemli dosyaları bu bölümde (C’de) yer aldığı için klasörleri silerek yer açmamız gerekecektir. Bu işlemi WinXP altında yaptığımız için C sürücüsünde bulunan Windows 98′in Windows klasörünü,program files’ı vs. silerek yer açabiliriz. Bu işlemler sonucunda tek işletim sistemine sahip olup böylelikle yer sorunumuzuda halletmiş olacağız.

İNTERNET HIZ SINIRLANDIRMASINI KALDIRMAK

Dikkat !! Sadece Windows Xp professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

 

Related posts

Etiketler:, , , ,